Hogyan vegyen ingatlant?
Személyre szabott tájékoztatás, ügyvédektől.
Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, hogy eligazítsuk Önt, az adásvétel menetéről és buktatóiról. Ha kérdésére nem talál választ, keresse felkészült és nagy tapasztalattal rendelkező ügyvédeinket, akik egyszerű, érthető tájékoztatást adnak.
Tartalom
Mire érdemes készülni mielőtt foglalózna?
- eladható-e az ingatlan
- tényleg a tulajdonossal tárgyalunk-e,
- van-e elővásárlási jog, és hogyan lehet kezelni,
- felvehető rá hitel, vagy állami támogatás (CSOK),
- van-e rajta teher, végrehajtás
- lehet-e és hogyan építkezni a telekre.
Bizonytalan? Kérdése van?
Bízza ügyvédre!
Ha megtetszik egy ingatlan, hogyan foglalózzon?
Ha megtetszik egy lakás, ház, gyorsan akarunk foglalózni. Ilyenkor több százezer vagy millió forinttal fogadunk arra, hogy megvesszük az ingatlant.
A vételi ajánlattal előszerződést kötünk anélkül, hogy a jogi részleteket ügyvéddel egyeztettük volna. Fejben már a szobákat rendezzük be, és az apróbetűs részt most nem tudja felidézni, de nem lesz semmi baj.
Mind az eladónak, mind a vevőnek nélkülözhetetlen a friss tulajdoni lap az ingatlan jogi helyzetének megismeréséhez. A földhivatal mellett ügyvédek, és bárki aki ügyfélkapu regisztrációval rendelkezik tud elektronikusan lekérni tulajdoni lapot, mindössze 4.800 Ft-ért.
A tulajdoni lapon megtalálhatjuk az ingatlan adatait (méret, helyrajzi szám, megnevezés: pl. lakás, üdülő, társasház stb.), valamint az ingatlant érintő jogokat és tényeket (pl. tulajdonjog, haszonélvezet, jelzálogjog, végrehajtási jog, elidegenítési és terhelési tilalom, tulajdonjog fenntartással történő eladás, szolgalmi jog stb.).
A tulajdoni lapon a széljegyek (közvetlenül a cím és helyrajzi szám alatt) jelzik, hogy van-e folyamatban az ingatlannal kapcsolatban földhivatali eljárás, amelynek kimenetele még bizonytalan. A széljegyeket (kérelmeket) érkezési sorrendben bírálják el, ezért minden széljegyről meg kell tudni, hogy nem tartalmaz-e olyan kérelmet, amely a tulajdonjog bejegyzésünket akadályozná.
A tulajdoni lap alapján ellenőrizhetjük, hogy:
- vevőként tényleg az ingatlan bejegyzett tulajdonosával tárgyalunk-e,
- eladható-e az ingatlan (nincs-e elidegenítési tilalom alatt),
- van-e teher az ingatlanon (jelzálog, végrehajtás stb.),
- megelőz-e minket más kérelem a széljegyek közt (tulajdonjogra vagy terhelésre).
Ha szeretné, hogy megvizsgáljuk a tulajdoni lapot, vagy csak kérdése van, keresse ügyvédeinket.
A meghiúsulás tipikus esete, ha a vevő nem fizet határidőben, vagy az eladó nem adja birtokba az ingatlant, vagy meghiúsítja a vevő tulajdonjogának bejegyzését. Kétséges a foglaló sorsa, ha az adásvétel a banki hitel elmaradása miatt nem teljesül. Erre az esetre érdemes szabályozni az adásvételi szerződésben, hogy mit tekintünk a vevő hibájának, pl. hogy nem mérte fel hitelképességét, vagy nem teljesítette a bank által kért feltételeket (iratbeadás, hitelköltségek befizetése). Érdemes szabályozni az adásvételi szerződésben, hogy a banki hitel elmaradása nem tekinthető a vevő hibájának, és egy új határidőt adni újabb banki hitelfelvételre.
A szokásos mértékű foglaló a vételár 10%-a, de ettől el lehet térni. Ezt általában szerződéskötéskor adják át, de ettőlle lehet térni. A vételi ajánlatkor átadott összeg is foglaló, még ha ajánlati biztosítéknak is hívják. Ilyenkor azonban – mivel még csak a későbbi szerződéskötésben állapodnak meg – inkább csak a vételár 1-3 százalékát szokták átadni.
Ha a foglaló elvesztéséről, visszaadásáról többet szeretne tudni, vagy csak kérdése van, tegye fel ügyvédeinknek, és válaszolunk.
Apróbetűk nélkül
Hogyan kössön adásvételi szerződést?
Egy jó szerződés tükrözi a felek szándékát, és gördülékennyé teszi az adásvétel teljesítését, előre szabályozza a váratlan helyzeteket. Emellett fontos, hogy a felek számára érthető és betartható legyen.
Ha van egy alapos ügyvédünk, legjobb, ha a szerződés teljesítése nagy részben az eladó és a vevő közreműködése nélkül, ügyvédi letét útján zajlik. Így a nem egyidejű vételár kifizetés és tulajdonjog átruházás ellenére mindkét fél érdekei érvényre jutnak.
Az alapvető szerződéses feltételeken túl fontos, hogy a szerződésben az alábbiakat is rögzítsék:
- az ingatlan tényleges alapterülete (ha eltér a tulajdoni lapon találhatótól),
- a foglalóra vonatkozó szabályok,
- ha az ingatlan terheinek kifizetése a vételárból történik, ki rendezi a terheket, és milyen módon, milyen határidőben,
- fizetési késedelem esetére mennyi kamat jár az eladónak, és hosszabb idejű késedelem esetén az eladó elállhat a szerződéstől,
- ha a bank vagy a vevő késlekedik a fizetéssel, meddig nem állhat el eladó a szerződéstől,
- eladó a tulajdonjogát a vételár teljes kifizetéséig fenntarja (vagy a hitelt nyújtó bank kötelezettségvállalásáig)
- a szerződés feleljen meg a hitelt nyújtó bank feltételeinek, hogy ne kelljen a bank miatt módosítani (ezzel időt és pénzt takaríthatunk meg),
- a vételár kifizetését követően a vevő tulajdonjoga gyorsan bejegyezhető legyen, az eladó letétbe helyezett tulajdonjog bejegyzési engedéllyel,
- a birtokbaadás szabályai,
- pontosan mi marad az ingatlanban, és mit visz el az eladó,
- meddig kell az eladónak kiüríteni az ingatlant,
- mennyi illetéket kell fizetnie a vevőnek a vétel után,
- ki fizeti az adásvétel költségeit (ügyvéd, tulajdoni lap, földhivatali díj stb.).
Ha szeretne többet tudni az ingatlan adásvételi szerződésről, kérdezze ügyvédeinket és válaszolunk.
A másik lehetőség, ha a tulajdonjog bejegyzési eljárás felfüggesztését kérjük, ekkor a kérelem beadásától számított 6 hónap van arra, hogy a vevő a teljes vételár kifizesse és becsatolja a tulajdonjog bejegyző kérelmet. Addig a földhivatal semmilyen utánunk érkező kérelmet nem bírál el, azaz az ingatlant sem elidegeníteni, sem megterhelni nem lehet, végrehajtási jog sem kerülhet rá.
Ha többre kíváncsi, hogyan védheti meg tulajdonjogát, kérdezze ügyvédeinket és válaszolunk.
Elállni bármelyik fél egyoldalúan elállhat. Mivel kisebb késedelem (akár a kölcsönt nyújtó bank miatt) könnyen előfordulhat, és az elállás komoly következményekkel jár, ezért javasolt a szerződésben a fizetési határidőn túl további türelmi időt meghatározni, amely alatt elállni nem lehet.
Az elállás úgy szünteti meg a szerződést, mintha meg sem kötötték volna (visszamenőleges hatállyal). Így a már átadott vételár vagy birtokba adott ingatlan is visszakövetelhető, a már bejegyzett jogokat, tényeket (tulajdonjog, tulajdonjog fenntartással történő eladás stb.) törölni kell. Ha a szerződés nem teljesül, és a felek közösen döntik el, hogy visszamenőleg szüntetik meg, akkor szerződést bontanak. A szerződésbontás ugyanazokkal a következményekkel jár, mint az elállás.
Szerződés 3 munkanapon belül
Vagy akár ONLINE, ha Önnek úgy kényelmes.
Mennyibe kerül az adásvétel?
Az ingatlanvásárlás költséges dolog, a vételár mellett pénz kell a felújítás hoz, berendezéshez, de már az adásvételnek is vannak költségei.
Az adásvételi szerződéskötéshez mindig kell tulajdoni lap, minél frissebb. A tulajdoni lap díja 4.800 Ft, de mindenki jogosult kétszer ingyenesen lekérni az ügyfélkapun keresztül.
Az adásvételi szerződés alapján a tulajdonjogot a földhivatal jegyzi be, az eljárás díja 10.600Ft ingatlanonként. Külön ingatlan lehet a lakás mellett pl. a garázs, teremgarázs, tároló.
Ha hitelt is vesz fel, a jelzálogjog bejegyzésének földhivatali díja 20.000 Ft, ingatlanonként.
Ha az ingatlanon terhek vannak, az eladó kötelezettsége azokat töröltetni, a törlés díja is 10.600 Ft ingatlanonként.
Ha adásvételi szerződéshez keres ügyvédet, érdemes több árajánlatot is bekérni, mert a díjakban jelentős eltérés lehet. Az ügyvédi irodák hagyományosan a vételár százalékában állapítják meg az ügyvédi díjat, gyakori, hogy a vételár 0,4-0,5%-a az ügyvédi munkadíj. Egy 50 millió forintos ingatlannál ez 250 ezer forint.
A tényleges ügyvédi munka azonban nem az ingatlan értékétől függ. Lehet egyszerű egy nagy értékű adásvételi szerződés, ha tehermentes ingatlant önerővel megvásárolnak. Viszont kis értékű adásvétel is lehet bonyolult, ha terhek vannak az ingatlanon, banki hitel, CSOK kerül felhasználásra, elővásárlási jog van, vagy termőföld kerül megvásárlásra.
Ami nekünk egyszerűbb, az Önnek olcsóbb. Ügyvédi irodánk díja az elvégzett munkával arányos. Egyszerűbb az ügy, ügyvédi díjunk is olcsóbb. Egy 50 milliós ingatlannál ez 183 ezer Ft kedvezményes díjat jelent irodánknál, ha a lakásvásárlás önerőből történik, és nincs elővásárlás.
Személyre szabott
ügyvédi díj
Mennyi idő megvenni egy ingatlant?
Pár hónappal hosszabbítja az időt, ha hitelt vagy állami támogatást vesz fel, ilyenkor érdemes előre tájékozódni. Minden bankban kérhet előzetes hitelbírálatot, ahol a jövedelmi viszonyai és a vásárolni kívánt ingatlan értéke alapján megbecsülik mennyi hitelt vehet fel. Ez nem köti a bankot, de mivel a saját szabályzatuk szerint készítik, megbízható becslés.
Ha az ingatlanon teher van, annak törléséhez is idő kell. Időbe telhet, hogy a tartozás pontos összegéről nyilatkozzon a bank, vagy a végrehajtó, és a tartozás kifizetése után kiadja a törlési engedélyt. A törléshez a földhivatalra nem kell olyan sokat várni, a jelzálogot pl. 8 napon belül törli a földhivatal. A tulajdoni lap ismerete elengedhetetlen, hogy kiszámíthatóan megtervezzük az adásvételt. Ha nem érti a tulajdoni lapot, kérdése van, küldje el nekünk, és kielemezzük a kockázatokat.
Milyen gyorsan és milyen egyszerűen tud lezajlani egy adásvétel? A leggyorsabban akár egy héten belül, a legegyszerűbben ügyvédi irodánkban, de lehetőség van távolról is szerződni online megoldásokkal, akár otthonról.
Az adásvétel adatait megadhatja online is, és 3 munkanapon belül küldjük a szerződéstervezetet. A tervezet elfogadása után akár másnap lehet szerződést kötni irodánkban, vagy akár otthonról.
Ha online szeretne szerződni, akkor minden aláíró otthon aláírhatja aa szerződést, és amint irodánkba eljut, az ellenjegyzésre videóhívásban kerül sor, amihez elég egy okostelefon és internetelérés.
Szerződés 3 munkanapon belül
Vagy akár ONLINE, ha Önnek úgy kényelmes.
Ingatlan adásvétel 5+1 lépésben
Kérdezze ügyfeleinket...
Elértük a kitűzött célt?
Érthető volt a szolgáltatásunk?
Megfelelő tájékoztatást kapott?
de miért jó ONLINE?
mert kényelmes
tovább>>>